Protez

Anasayfa Protez

ProtezSabit Kron ve Köprü

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Bu protezlerin temizliği, uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır. Protezin metal destekli seramik (porselen), metalsiz seramik (porselen), porselen laminate olmak üzere çok fazla çeşidi vardır. Ağzınıza en uygun çözüm hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Hareketli (Tam) Protez

Dişlerinin tümünü kaybetmiş hastalara uygulanan bir protez türüdür. İlk randevuda ölçü alımıyla birlikte toplam 4-5 seans ve 1 hafta süren bir işlem sonucu proteziniz teslim edilir. İlk haftalarda protez vurukları nedeniyle belli bölgeler canınızı acıtabilir ve bunların hekiminiz tarafından uyumlandırılması gerekir. Protezin takıldığı ilk günlerde sert gıdalardan kaçınılmalı ve küçük lokmalarla yemek yenilmelidir. Protez gece yatarken mutlaka ağızdan çıkarılmalı ve her yemekten sonra su ve diş fırçası ile temizlenmelidir. Temizlik sırasında aşındırıcılar ve kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Bölümlü Protez

Dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalara uygulanan takılıp çıkartılabilen bir protez türüdür.

Ağızda var olan dişlere kancalar (kroşe) aracılığıyla tutunur. Dengesi açısından çenenin her iki tarafında da tutucu dişler olmalıdır. Bu nedenle üst çenede, damakta ve alt çenede ön dişlerin arkasında iki tarafı bağlayan bir ana parçası vardır.

Protez Bakımı

Ağız bakımı normal diş fırçalamasının günde en az iki kere yapılması, ara yüz fırçalarıyla diş aralarının ve köprüde eksik olan dişlerin altlarının (köprü gövdesinin dokuya bakan alt tarafı) iyi temizlenmesi şeklinde yapılmalıdır.